مجتمع فرهنگی هنری بنفشه

بازی فکری در دورهمی های خانوادگی

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 5 دقیقه
1402/10/05 311 بازدید مقالات
بازی فکری در دورهمی های خانوادگی

بازی های شب نشینی یکی از جذاب‌ترین لحظاتی است که بسیاری از افراد حاضرند از کار و مشغله خود بگذرند و در کنار خانواده و دوستان مشغول به بازی شوند.

بازی‌های فکری در دورهمی خانوادگی می‌تونن تاثیرات زیادی داشته باشن. این بازی‌ها نه تنها زمان خوبی رو برای خانواده فراهم می‌کنن، بلکه:

۱. ارتباط بهتر: این بازی‌ها می‌تونن به ارتقای ارتباطات خانوادگی کمک کنن و اعضای خانواده رو به هم نزدیک‌تر کنن.

۲. تقویت هوش: انجام بازی‌های فکری می‌تونه هوش فردی رو تقویت بده و مهارت‌های تفکری رو بهبود ببخشه، به خصوص در کودکان.

۳. یادگیری و آموزش: این بازی‌ها می‌تونن موقعیت‌های آموزشی برای اعضای خانواده فراهم کنن و اطلاعات جدید رو به اشتراک بذارن.

۴. خنده و شادی: گاهی وقتا یه دورهمی خوب با بازی‌های فکری می‌تونه موجب خنده و شادی بیشتری برای خانواده بشه.

۵. کاهش استرس: این فعالیت‌ها می‌تونن به کاهش استرس افراد کمک کنن و زمان خوشی رو برایشون فراهم کنن.

بازی‌های فکری نقش مهمی در افزایش انعطاف‌پذیری ذهنی، ایجاد حس همبستگی خانوادگی و ایجاد لحظات خوب و خاطره‌ساز دارن.

برای آشنایی با دسته‌های مختلف بنفشه و خرید بازی فکری کلیک کنید: انواع بازی های فکری 

بازی های فکری خانوادگی

معرفی چند بازی فکری و آموزشی

البته، بازی‌های فکری که هم آموزشی هستند و هم جذاب می‌تونن برای خانواده خیلی جالب باشن. چند بازی رو معرفی می‌کنم:

۱. مراحل تکامل: این بازی می‌تونه به درک بهتر فرآیند تکامل و تغییر در طبیعت کمک کنه. هر بازیکن یک جاندار یا گونه رو انتخاب می‌کنه و با توجه به محیط، شرایط و تغییرات، باید مراحل تکامل و تغییرات اون گونه رو شبیه‌سازی کنه.

۲. سودوکو: این بازی فکری با اعداد، می‌تونه مهارت‌های حل مسئله و منطقی فرد رو تقویت کنه. سودوکو حل کردن این پازل‌ها به کمک اعداد و الگوهای منظم می‌تونه فرد رو در تفکر منطقی و ریاضی تقویت کنه.

۳. درخت دانش: این بازی که می‌تونه به عنوان یک فعالیت گروهی انجام بشه، مبتنی بر ارتباطات میان اطلاعات و مفاهیم مختلفه. اعضای خانواده می‌تونن به عنوان شاخه‌های درخت، مفاهیم و اطلاعات مربوطه رو بهم متصل کنند و درک عمیق‌تری از روابط بین مفاهیم داشته باشن.

این بازی‌ها علاوه بر سرگرمی، می‌تونن موجب یادگیری و تقویت مهارت‌های مختلفی در افراد بشن.

بازی های فکری خانوادگی

بازی های شب نشینی پرهیجان در کنار دوستان و خانواده

بازی های گروهی خنده دار

بازی های خنده دار حرف اول را در مهمانی‌ها و دورهمی‌ها می‌زنند و اغلب این بازی‌ها به شدت مورد استقبال افراد قرار می‌گیرند. در ادامه تعدادی از بازی‌های خنده‌دار گروهی را معرفی می‌کنیم که لحظات شادی را برای شما به ارمغان خواهند آورد.

1- پانتومیم

پانتومیم یک بازی سرگرم‌کننده و جذابه که بدون استفاده از کلمات، از طریق حرکات بدن و ژست‌ها داستان یا موضوعی رو نشون می‌ده. شرکت‌کننده باید با استفاده از حرکات، احساسات و علایم بدنی موضوع یا کلمه‌ای رو به بقیه منتقل کنه تا اونا حدس بزنن چه چیزی رو نشون می‌ده. این بازی می‌تونه باعث تقویت ارتباطات غیرکلامی و هماهنگی بین افراد شده و اغلب در دورهمی‌ها یا گروه‌هایی که می‌خوان ارتباطاتشون رو تقویت کنند، خیلی مورد استفاده قرار می‌گیره.

2-هُپ هُپ

برای انجام این بازی نیاز به هیچ وسیله‌ای نیست. در این بازی گروهی تعداد نفرات دور هم جمع می‌شوند، شروع به شمارش اعداد می‌کنند، که با رسیدن به اعداد 5، 10، 15، 20، 25 و به همین ترتیب پنج تا پنج تا به جای عدد مورد نظر باید هُپ بگویند. اگر بازیکنی به جای هپ عدد موردنظر را بگوید از بازی خارج می‌شود.

برای سخت تر کردن بازی می‎توانید اعداد را 7 تا 7 تا بگویید یا 6 تا 6 تا. در شروع شاید بازی آسان و ساده‌ای به نظر برسد اما با بالا رفتن اعداد کار کمی دشوار و چالش برانگیز می‌شود.

3-شعر یادت نره

در این بازی شاد و حتی خنده‌دار بازیکنان در دو تیم مقابل یکدیگر قرار می‌گیرند. یک آهنگ پلی می‌شود و یک دفعه موسیقی متوقف می‌شود، در این حالت بازیکنان باید ادامه آهنگ را بخوانند.

4-بازی بغلی بگیر

بازی جذاب و مهیج بغلی بگیر یک بازی خنده‌دار و به شدت مفرح می‌باشد که بسیار سر زبان‌ها افتاده است. در این بازی تعدادی از نفرات به شکل دایره دور هم جمع می‌شوند. یکی از افراد با تکان دادن دستش و بشکن زدن به نفر کنار دستی خود می‌گوید بغلی بگیر، فرد کنار دست او می‌گوید چیو بگیرم
یه کلافه رو
– چبکارش کنم ؟
بده بغلی
این روند به همین شکل ادامه پیدا میکند و با پایان یافتن هر دور یک حرکت جدید ( مثلا تکان دادن سر یا پا ) به حرکاتی که بازیکنان باید انجام دهند اضافه می‌شود. برای این بازی می‌توانید قوانین خاص خود را وضع کنید. مثلا هر کس در طول بازی بخندد، از بازی خارج می‌شود. یا هرکسی متن بازی را اشتباه بگوید، بازی را می‌بازد. این بازی محدودیت سنی ندارد و بزرگ و کوچک می‌توانند در کنارهم از آن لذت ببرند.

بازی دسته جمعی خنده دار

بازی‌های گروهی خلاقانه

1- مافیا 

مافیا یکی از محبوب‌ترین بازی های دورهمی بزرگسالان بوده و دارای قوانین خاصی است. در این بازی افراد به دو گروه دزد (مافیا) و پلیس تقسیم می‌شوند. در ابتدای بازی یک نفر به عنوان حاکم (GOD) انتخاب شده و به قضاوت بازی می‌پردازد. حاکم با کارت‌هایی که بین بازیکنان پخش می‌کند، نقش آن‌ها را تعیین می‌کند. معمولا به ازای هر 3 پلیس یک مافیا وجود دارد. پس از تعیین نقش افراد، همگی آن‌ها چشم‌های خود را بسته و با اعلام حاکم، فقط مافیاها بلند شده و یک پلیس را می‌کشند. سپس با اعلام حاکم، پلیسی که کشته شده از بازی خارج می‌شود. پلیس‌ها باید تلاش کنند تا مافیاها را حدس زده و با رای‌گیری هم آن را به حاکم نشان دهند. اگر حدس آن‌ها درست باشد، مافیا نیز از بازی خارج می‌شود.

2. بازی های فکری

بردگیم و بازی های رومیزی از جمله بازی‌هایی هستند که به صورت گروهی انجام می‌شوند. تعداد و تنوع بازی‌‌های فکری که با تعداد نفرات بالا بازی می‌شوند بسیار است. بازی بالماسکه، بازی فکری ایستگاه آخر، بازی نامیرا، بازی رسام و بروکا را می‌توان با 8 نفر و بیشتر بازی نمود. بازی های رومیزی علاوه‌براین که سرگرم‌کننده و مفرح هستند، جنبۀ آموزشی نیز دارند و مهارت‌های اجتماعی، ارتباطی، مشارکت، کارگروهی و مهارت‌های شناختی همچون حل مساله، تصمیم‌گیری را بهبود می‌بخشد.

بازی هایی همچون :

دوز بازی

بازی جالیز 

برج هیجان

راز هیتلر

برای آشنایی با دسته‌های مختلف بنفشه و خرید بازی فکری کلیک کنید: انواع بازی های فکری 

بازی فکری

3. مشاعره

مشاعره نیز مانند اسم بازی بوده با این تفاوت که نفر اول با یک بیت از شعر بازی را آغاز کرده و نفر بعدی باید با حرف آخر بیت قبلی، یک شعر جدید بگوید. این بازی تا زمانی ادامه می‌یابد که تنها یک نفر باقی بماند. برنده بازی کسی است که بتواند با تمام حروفی که به او می‌رسد، شعر بگوید.پس کتاب های شعر بیشتری مطالعه کنید تا برنده بازی شوید و هم از آلزایمر دور بمانید .

4- شاه، دزد، وزیر

یکی از بازی های شب نشینی شاه، دزد، وزیر است. این بازی به صورت چهار نفره بوده و شامل شاه، دزد، وزیر و جلاد می‌شود. چهار کارت که نام هر یک از شخصیت‌های بازی در آن نوشته شده بین بازیکنان پخش می‌شود. پس از باخبر شدن بازیکنان از شخصیت خود ابتدا شاه خود را معرفی کرده و وزیر را صدا می‌زند. وزیر باید از بین دزد و جلاد، دزد را به شاه معرفی کند. اگر درست حدس بزند، دزد به وسیله جلاد محاکمه شده و در غیر اینصورت، وزیر به دلیل اشتباه حدس زدن مجازات خواهد شد.

سخن پایانی 

معمولا بسیاری از خانواده‌ها آخری هفته‌ها دورهم جمع شده و به انجام بازی‌ های دورهمی خنده دار می‌پردازند. بهتر است برای اینکه بازی‌های شما تکراری نشوند، قوانین بازی‌های جدید را یاد گرفته و هر هفته یک بازی تازه انجام دهید. بازی‌ های گروهی و چند نفره بسیار زیاد بوده و هر کدام دارای جذابیت‌های خاص خود می‌باشد. شما میتوانید به کمک بنفشه بازی های فکری مناسبی تهیه کنید و اوقات خوشی را برای خود و دوستانتان رقم بزنید.

دیدگاه شما
  • نام و نام خانوادگی :*
  • ایمیل :*
  • نظر :*
لطفا صبر کنید ....